A tömeges, célzott koronavírus-tesztelés megindítását, valamint az iskolák működésének megvédését nevezte a hét nagy védekezési akciójának Orbán Viktor miniszterelnök a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs hétfő reggeli ülése után a Facebook-oldalán közzétett videóban.
Küzd a kormány
„Küzdünk az iskolákban és az óvodákban, hogy ne kelljen őket bezárni” – mondta a kormányfő, hangsúlyozva: múlt héten az oktatási rendszer derekasan állta a próbát, és jók a remények, hogy ez ezen a héten sem változik meg.
Dolgoznak az egyetemi hallgatók is
A célzott, tömeges teszteléssel kapcsolatban Orbán Viktor kifejtette: 47 ezren dolgoznak szociális intézményekben és 191 ezren oktatási intézményekben, és bár a tesztelés önkéntes, biztosan sokan fognak jelentkezni. Így annak érdekében, hogy a teszteket le tudják venni, kétezer egyetemi hallgatót is munkába állítottak – közölte.
Félig-meddig önkéntes a munka
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium az egyetemi informatikai rendszeren keresztül tájékoztatta az orvosi, egészségügyi képzésekben részt vevő hallgatókat csütörtökön, hogy a kormányhivatalok szervezésével hétfőtől egyetemenként két-két diákot rendelnek ki a gyorstesztelésekhez és a járvány elleni védekezéshez, többek között a tanárok teszteléséhez is. Az egyetemisták ezt gyakorlati tevékenységként is elszámoltathatják.
Újra jöhet a vásárlási idősáv
Közben a vásárlási idősáv bevezetését javasolták az Idősek Tanácsának tagjai, de a tavaszitól eltérő gyakorlattal – közölte a családokért felelős tárca nélküli miniszter hétfőn a tanácskozás után az állami médiával. Novák Katalin azt mondta, hogy a javaslat szerint az idősek vásárlási idősávja háromról egy-két órára csökkenne, valamint – a generációk közötti feszültség csökkentése érdekében – csak hétköznapokon és olyan időpontban lenne, amikor amúgy is kicsi a boltok forgalma.
Az idősek állítólag megnyugodnának
Ábrahám Katalin, az Országos Nyugdíjas Polgári Egyesület XI. kerületi szervezetének elnöke azt hangsúlyozta: a vásárlási idősáv bevezetésére azért van szükség, mert az idősek egy része megnyugtatónak találja, ha külön idősávban, biztonságosan tud vásárolni. Emellett azonban az is fontos, hogy az érintettek ezen az idősávon kívül is elmehessenek vásárolni, mivel sokan nyugdíjasként is dolgoznak – magyarázta.
Amikor a nép nem vásárol
Hulák Zsuzsanna, az Idősek Tanácsának egyik tagja azt is felvetette, hogy az üzletek a nyitvatartási idő mellett tüntessék fel azt is, mikor a legkisebb a forgalmuk, ezzel segítve azokat az időseket, akik nem tudják a bevásárlást a nekik fenntartott idősávban elintézni.
Közben bejelentették
Pár órával ezután bejelentették, hogy a hétköznap 9 és 11 óra között, hétvégén 8 és 10 óra között csak a 65 évnél idősebbek mehetnek boltba. Ekkor a fiatalabbak nem vásárolhatnak.
Mai adatok
Meghalt 91, többségében idős, krónikus beteg, és újabb 3334 magyar állampolgárnál mutatták ki a koronavírus-fertőzést – közölte a koronavirus.gov.hu hétfőn.
Sokan vannak kórházban
A kormányzati portálon azt írták: 177 952-re nőtt a Magyarországon azonosított fertőzöttek száma. Az elhunytaké 3891-re emelkedett, 43 339-en már meggyógyultak. 7461 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 627-en vannak lélegeztetőgépen.