Bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás miatt nyomozás indult egy dunántúli szójakereskedő társaság ellen, amely a gyanú szerint többszintű céghálón keresztül 700 millió forintnyi adó megfizetését kerülte el – tájékoztatta a NAV Közép-dunántúli Bűnügyi Igazgatóságának sajtóreferense az MTI-t.
Háromszintű cégháló
Az egymást váltó, adócsalásra létrehozott cégekből kiépített háromszintű hálózattal a Szlovéniából és Horvátországból importált szójadarát belföldön áfa nélkül értékesítették. Az adócsalás mellett jelentős árelőnyhöz jutottak a piac tisztességes szereplőivel szemben.
30 helyre ment a NAV
A bűnszervezet komoly informatikai infrastruktúrát működtetett, szervereiket a nyomozók IT-szakértők és szaktanácsadók bevonásával egy szerverhotelben foglalták le. Az akcióban a NAV harminc helyszínen tartott házkutatást.
A Balatonnál próbálták meghúzni magukat
A bűnbanda irányítóit a Merkur bevetési egység balatoni luxusingatlanjukban fogta el. A nyomozók bankszámlákat és követeléseket zároltak, eddig már több mint félmilliárd forint értékben, és több millió forint értékű kriptovalutát is sikerült lefoglalniuk.
Fogdában vannak
A NAV négy gyanúsítottat vett őrizetbe. A Székesfehérvári Járásbíróság közülük háromnak a letartóztatását, egynek a bűnügyi felügyeletét rendelte el. Az ügyben bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás miatt indult eljárás.
Csalni a választásoknál is lehet
Nem jogerősen 60 nap elzárásra ítélta Zalaegerszegi Járásbíróság egy nőt, aki a 2018-as választások idején az országgyűlési-képviselőjelöltként kapott pénzt saját céljaira fordította.
Pártbizniszben utazott
A vádlott Zalaegerszegen egyéni választókerületi képviselőjelöltként vett részt a választáson a Tenni Akarók Magyarországi Pártja színeiben. Jelöltként a központi költségvetésből a törvény szerint akkor járó több mint egymillió forintot – amelyet kizárólag a kampánytevékenységgel összefüggő kiadások finanszírozására fordíthatott volna – kincstári kártyán kapta meg.
A rokonnak is jutott belőle
A vádirat szerint a nő a neki kiküldött kártyával, annak kézhezvétele után néhány napon belül két üzletben is vásárolt, majd egymillió forintot átutalt egy rokonának. Mivel a nő a pénzt nem a jogszabályi előírásoknak megfelelően használta fel, továbbá egy magánszemély számlájára is utalt át belőle, így egymillió forintot meghaladó anyagi kárt okozott a költségvetésnek.
Közérdekű munkát szeretnének
A döntés egyelőre nem jogerős, mert a vádlott és a védője fellebbezést nyújtott be azért, hogy az ítéletet közérdekű munkára változtassa a bíróság.