2,4 magnitúdójú földrengést mértek Magyarországon, Pannonhalma térségében, a Balatontól északra, 13 kilométeres mélységben szerda éjjel. A rengést a lakosság is érzékelhette. Eddig 3 bejelentés érkezett a földrengésről.
Földrengés Pannonhalmán
A Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium Facebook-bejegyzésben jelentette, miszerint 2025.február 13-án (magyarországi) helyi idő szerint 00:03 perckor 2,4 magnitúdójú földrengés keletkezett Magyarországon, Pannonhalma térségében, 13 kilométeres mélységben. A lakosság az epicentrum közelében érezhette, ez idáig 3 bejelentés is érkezett Pérről az obszervatóriumba. A Balatonkörnyéke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el. A Facebookon már 26 ezernél is többen követnek minket, az erősebb napokon mi vagyunk a Balaton vezető hírportálja.
A Rába vonalán rengett a föld
A szerda éjszakai pannonhalmi rengés az ÉK-DNy irányú Rába-vonal környezetében történt, amely az ÉNy-ra fekvő Ausztroalpi-egységet választja el a tőle DK-re elhelyezkedő Dunántúli-Középhegységi-egységtől.A közelmúltban Magyarszecsőd, Beled és Rábapatona közelében történtek a Rába-vonal környezetéhez kapcsolódó 4-es magnitúdót meghaladó rengések sorrendben 2003, 2004 és 2011-ben.
Ez áll a háttérben
A jellemzően kb. 10 km-es mélységben kipattanó rengések arra utalnak, hogy a Rába-vonal és környezete most is aktívan deformációt szenved az említett két tektonikai egység között (Süle et al., 2020). Ahogy látható a Pannonhalma térségében kb. 13 km mélységben kipattant földrengés legvalószínűbben a hazánk területén jelenleg is aktív (neotektonikus) balos oldalelmozdulásos szerkezeti zónához kapcsolódik (Koroknai et al., 2020).
Nem kapcsolódik a horvát rengésekhez
A feszültség felhalmozódás hajtóereje ebben az esetben is az Adriai-kőzetlemez és a stabil Európai Platform között végbemenő közeledés következtében kialakuló kompressziós erőtér az elmúlt néhány millió évben. A jelen rengés a jelenlegi ismereteink alapján nem kapcsolódik sem a mostani horvát, sem a görög rengésekhez. A Balatonkörnyéke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el. A Facebookon már 26 ezernél is többen követnek minket, az erősebb napokon mi vagyunk a Balaton vezető hírportálja.
Kiemelt kép: Káli-medence, Kőtenger – Fotó: BalatonKörnyéke.hu