Site icon Balaton Környéke

Medvepánik a Balaton-felvidéken, aggódnak a Bakonyban túrázók, félnek a veszélyes vadállatoktól

Tényleg van már medve a Bakonyban is a Balaton-felvidéken? Több turista aggódik a vadállatok magyarországi jelenléte miatt, hiszen egyre gyakoribbak a medveészlelések hazánkban. A veszprémi erdőgazdaság megválaszolta a fontos kérdést: van-e most medve a Bakonyban, vagy nincs?

Aggódnak a Zircre utazók

Medve a Bakonyban? Tényleg láttak egy ilyen vadállatot a Bakonyban? Ezzel a kérdéssel kerestek meg a napokban több zirci, turisták fogadásával is foglalkozó intézményt. Olyanok érdeklődtek erről aggódva, akik hétvégére a környékre terveznek kirándulást – írja a Veol.hu hírportál. A Balatonkörnyéke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el. A Facebookon már 26 ezernél is többen követnek minket, az erősebb napokon mi vagyunk a Balaton vezető hírportálja.

Medve az utcán

A bakonyi medvéktől azért félhetnek sokan, mert egyre több hír jelenik meg arról, hogy egy-egy barnamedvét láttak valahol Magyarországon. Az eddigi észlelések az Északi-Középhegység területén voltak, de láttunk már videót arról, hogy Miskolc utcáin szalad egy barnamedve. Ide kapcsolódik: Medve futott hosszan Miskolc utcáin, videóra vették a rohanó vadállatot, riasztás van érvényben

Ritka állat

A magyarországi medvék nagyrészt Szlovákiából érkeztek hozzánk, az Aggteleki Nemzeti Park weboldala szerint egy kisebb barnamedve közösség élhet Magyarországon. Szerencsére nálunk ritka állat, nem nagyon lehet velük összefutni

Medvetámadás

A felelős kirándulóknak mindig érdemes résen lenni, hiszen medvék mellett farkasok is előfordulhatnak a magyar erdőkben, de vaddisznók egészen biztosan. A legtöbb vadállattól nem kell félni, mert elkerüli az embert, de azért mindig bekerül a hírekbe egy-egy környező országban történt medvetámadás.

Medve a Bakony szomszédságában

A legtöbb újságot olvasó túrázót az a hír kezdte el nyugtalanítani, hogy legutóbb a Gerecsében, vagyis a Dunántúli-Középhegységben is láttak medvére utaló nyomokat. Ezek az állatok nagy területet járnak be, így jogos a kérdés, hogy nem jött-e át a Gerecsétől nem túl távoli Bakonyba a medve.

Most akkor van medve, vagy nincs medve a Bakonyban?

A portál megkérdezte a bakonyi erdők egy részéért felelős veszprémi erdőgazdaságot, akik a következő tájékoztatást adták: „A Verga Veszprémi Erdőgazdaság Zrt.-nek nincs tudomása medve jelenlétéről – saját szakkezelt területeink vonatkozásában – a Bakony területén. Kollégáink, akik rendszeresen járják a környéket, medve jelenlétére utaló jelet nem találtak, valamint a környékbeli vadgazdálkodóktól sem kaptak erre irányuló információt.” A sajtó megkeresésére a Bakonyerdő Zrt. még nem válaszolt.

Ne pánikoljunk – bár lenne miért

Mit tehetünk, ha véletlenül összefutunk egy medvével túrázás közben? Először is – bár nagy bajba kerültünk – ne pánikoljunk. Próbáljunk meg jó nagy ívben halkan elkerülni. Ha észrevesz, emeljük fel a kezünket és zajongjunk. Nem érdemes elfutni előle, mert akkor prédának néz és akár 40 km/h-ás sebességgel is tud futni, tehát esélytelen elszaladni előle.

Jobb félni, mint megijedni

A fáramászás sem opció, hiszen a medvék könnyen másznak fel a fák törzsére. A legjobb módszer elkerülni: Ne menjünk egyedül elhagyatott erdőrészekre, vagy ha mindenképpen a mély-Bakonyba vágyunk vegyünk a neten medveriasztó spray-t, ami jó a vaddisznó ellen is. Legyen kéznél, ne a hátizsák alján tartsuk. Ha mégis megtörténne a baj, és támadna a medve, próbáljuk meg összehúzni magunkat a legkisebbre, védjük a fejünket és a tarkónkat, mert azt támadja a medve. A túlélők szerint ha halottnak tettetjük magunkat jó eséllyel lelép a medve, az áldozat pedig túlélheti a támadást, feltéve ha van térerő és telefon amelyek segítségével mentőt tud hívni. Szóval: jobb félni, mint megijedni és inkább a népszerű, sokak által használt túraútvonalakat használjuk. A Balatonkörnyéke.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el. A Facebookon már 26 ezernél is többen követnek minket, az erősebb napokon mi vagyunk a Balaton vezető hírportálja.

Kiemelt kép: illusztráció

Exit mobile version